Udruga za promicanje aktivnog sudjelovanja „Studio B“ od sredine ožujka provodi projekt pod nazivom „Harnessing Digital and AI Tools for the Mental Health of Youth“ (Korištenje digitalnih alata i umjetne inteligencije za mentalno zdravlje mladih). Nositelj projekta je Udruženje mladih Novotarijum iz Srbije, a uz nas, partneri su još i Youth Bridges Budapest iz Mađarske, te Erasmus Mundus Students and Alumni Association iz Belgije. Projekt je odobren od strane Fondacije Tempus, u sklopu Ključne akcije 2 Mala partnerstva u području mladih, unutar Erasmus+ programa. Isti će trajati do 15.03.2026. godine.
Projekt je fokusiran na stvaranje sveobuhvatnog programa osposobljavanja usmjerenog omladinskim radnicama_icima za korištenje digitalnih i AI alata za podršku mentalnom blagostanju mladih. Svrha projekta je postizanje ciljeva vezanih uz usvajanje i primjenu digitalnih i AI alata od strane omladinskih radnica_ka u njihovim praksama, što će stvoriti bolju vidljivost, dostupnost i doseg digitalnih alata za očuvanje mentalnog zdravlja i u konačnici dovesti do napretka i inovacija u radu s mladima.
Tijekom trajanja projekta provest će se anketa s mladima o mentalnom zdravlju, uz razvoj programa obuke prilagođenog omladinskim radnicama_icima. Ovaj će se program usredotočiti na korištenje digitalnih alata i umjetne inteligencije u zaštiti mentalne dobrobiti mladih. Obučeni_e omladinski radnici_ice zatim će voditi radionice, upoznajući mlade s raznim digitalnim alatima. Završna faza uključuje širenje rezultata kako bi se pojačao utjecaj i proširio doseg.
Očekivani rezultati projekta uključuju usvajanje digitalnih i AI alata od strane omladinskih radnica_ika za poboljšanu podršku mentalnom zdravlju, povećanu dostupnost resursa za mentalno zdravlje putem digitalnih kanala, napredak u praksama rada s mladima kroz integraciju tehnologije i izradu e-knjige za omladinske radnike_ice za poboljšanje mentalnog zdravlja korištenjem digitalnih alata.
Trenutno smo u fazi pripreme upitnika o mentalnom zdravlju putem kojeg će mladi procijeniti vlastito znanje o ovoj temi kao i mentalnu dobrobit, odnosno izazove s kojima se suočavaju, dok će rezultati ovog istraživanja poslužiti trenerskom timu u razvijanju programa osposobljavanja. Također, uskoro ćemo sudjelovati i na transnacionalnom sastanku u Požarevcu gdje ćemo s partnerima razmijeniti rezultate te uskladiti daljnji program aktivnosti.
Pratite našu mrežnu i Facebook stranicu gdje ćemo objavljivati relevantne informacije o ovom projektu, kao i pozive za sudjelovanje u aktivnostima!
Smatramo kako je u današnje vrijeme apsolutni prioritet adresirati ovu temu, naročito među mladima. S porastom problema mentalnog zdravlja među mladima, postalo je nužno istražiti inovativne pristupe koji mogu učinkovito podržati i poboljšati mentalno blagostanje. Izvješće o zdravlju iz 2022. pokazalo je da je gotovo 50% mladih Europljana prijavilo neispunjene potrebe za njegom mentalnog zdravlja. Istraživanja također pokazuju da su se depresivni simptomi kod mladih ljudi više nego udvostručili u nekim zemljama tijekom i nakon pandemije. Stoga očekujemo da ćemo ovim projektom uspješno adresirati probleme s kojima se mladi suočavaju i obučiti osobe aktivne u radu s mladima s novim alatima i tehnikama kako bi se uspješno nosili s ovim izazovom i podržali mlade u postizanju mentalnog blagostanja.