Udruga Studio B

Naša zaposlenica Valentina i članica udruge Klara sudjelovale su na treningu pod nazivom „From Rural to Plural – The Power of Non-formal Education in Rural Areas“ koji je održan u Simon (Bran), Rumunjska, od 5. do 14. ožujka 2025. godine. Organizator ovog treninga bila je Active Development Association (ADA), a sudjelovalo je 30 radnika s mladima iz 12 zemalja: Moldavije, Rumunjske, Španjolske, Gruzije, Ukrajine, Turske, Srbije, Malte, Grčke, Italije, Portugala i Hrvatske. Ovaj trening namijenjen je radnicima s mladima na početnoj razini, kao i stručnjacima iz nevladinih organizacija koje djeluju u ruralnim područjima. Cilj treninga bio je pružiti sudionicima potrebna znanja i vještine za učinkovito provođenje neformalnog obrazovanja u ruralnim zajednicama, kroz aktivno sudjelovanje u praktičnim radionicama i razmjenu iskustava. Sudionici treninga istraživali su temeljna načela neformalnog obrazovanja, s posebnim naglaskom na kreativne metode i vođenje timova mladih i volontera. Trening je bio podijeljen u različite tematske dane, svaki usmjeren na specifične aspekte neformalnog obrazovanja.

Prvi dan treninga bio je posvećen kreativnom teambuildingu. Sudionici su kroz igre i aktivnosti upoznavali jedni druge, razvijali međusobno povjerenje i učili kako uspješno raditi u timu. Ovaj interaktivni početak omogućio je svim prisutnima da se opuste i stvore temelje za daljnje suradnje. Istraživali su  različite stilove učenja, poput modela Davida Kolba i Edgar Dale’s Cone. Ovi modeli naglašavaju važnost iskustvenog učenja, pri čemu Daleov konus prikazuje kako različite aktivnosti (od pasivnih do aktivnih) utječu na zadržavanje znanja, dok Kolbov ciklus učenja opisuje proces koji uključuje konkretna iskustva, refleksiju, apstraktno konceptualiziranje i aktivno eksperimentiranje. Sudionici su također učili o pojmu „youthwork“ i njegovoj važnosti za osobni, socijalni i profesionalni razvoj mladih, kao i o ulozi radnika s mladima u promicanju aktivnog angažmana mladih u ruralnim sredinama. Učili su i o grafičkom facilitiranju i važnim temama poput jednakosti, nejednakosti i inkluzivnosti. Sudionici su imali priliku učiti o različitim metodama, poput forum theatre, living library, photovoice, street debate i world cafe, koje mogu koristiti u svojim radionicama. Također, naglasak je bio na ljudskim pravima, igrama i metodama koje se mogu primijeniti u radu s mladima, a bavili su se i problematikom mentalnog zdravlja i volontiranja u ruralnim područjima. Jedna od posljednjih sesija bila je posvećena pisanju članaka o izazovima s kojima se suočavaju ruralne zajednice. Sudionici su raspravljali o temama poput mentalnog zdravlja, volontiranja, angažmana mladih u politici, kao i o urbanim i ruralnim razlikama. Razmjenjivali su primjere dobre prakse koji mogu poslužiti kao inspiracija za budući rad u svojim zajednicama. Jedan od nezaboravnih trenutaka ovog treninga bio je posjet legendarnom dvorcu Bran, poznatom i kao “Drakulin dvorac”. Sudionici su imali priliku istraživati ovaj povijesni i kulturni spomenik, koji je tijekom godina stekao popularnost zbog povezanosti s romanom Drakula Brama Stokera. Osim što su uživali u ljepoti dvorca i okolnog krajolika, posjet Branu omogućio je sudionicima da se opuste i uoče povijesne i kulturne razlike koje obogaćuju njihov rad u različitim zajednicama. Tijekom večeri, sudionici su uživali u interkulturalnim večerima tijekom kojih su imali priliku predstaviti svoju kulturu, običaje i tradicije. Svaka zemlja pripremila je specifičan dio programa, bilo da su to tradicionalni plesovi, glazba ili degustacija tipičnih jela. Ove večeri bile su savršen način za jačanje međusobnog razumijevanja i povezivanja sudionika iz različitih zemalja, stvarajući tako čvrste temelje za buduću suradnju.

Ovaj trening bio je izuzetno uspješan i sudionici su stekli vrijedne vještine koje će im pomoći u daljnjem radu s mladima u ruralnim područjima. Sudjelovanje u ovom programu ne samo da je doprinijelo osobnom i profesionalnom razvoju naših predstavnica, već će imati i dugoročni utjecaj na kvalitetu i učinkovitost našeg rada u zajednicama koje provodimo. Kroz stjecanje novih znanja i iskustava, Valentina i Klara će biti bolje pripremljene za suočavanje s izazovima i potrebama mladih u ruralnim sredinama. Ovaj trening, kao i sve aktivnosti koje provodimo, dokaz su naše predanosti razvoju mladih i njihovoj potpori u ruralnim zajednicama, čime doprinosimo održivom razvoju i jačanju socijalnih mreža u tim područjima.