Udruga Studio B

Udruga za promicanje aktivnog sudjelovanja “Studio B” je korisnica institucionalne podrške Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva za stabilizaciju i/ili razvoj udruge.

studio b logo

Izdvojeni rad s mladima (detached youth work) ili rad s mladima na ulici (street youth work) je rad s mladima koji se odvija na ulicama, u parkovima i drugim javnim površinama u zajednicama gdje se mlade osobe okupljaju, odnosno koje su teren mladih. Svrha izdvojenog rada s mladima nije micanje mladih s ulice i njihovo upućivanje u centre ili klubove mladih.

U prošlosti se izdvojeni rad s mladima smatrao načinom sprječavanja mladih u činjenju prekršaja ili sudjelovanja u antisocijalnim oblicima ponašanja, ali u stvarnosti ovakav način omladinskog rada ima puno više za ponuditi, kako mladima, tako i lokalnim zajednicama. U svojoj srži, izdvojeni rad s mladima isti je kao i svaki drugi oblik omladinskog rada, jedina je razlika što se odvija na ulicama, parkovima i drugim javnim prostorima.

Svrha terenskog rada s mladima, kao što naziv podrazumijeva, je pronaći i doprijeti do mladih ljudi za koje se smatra da trebaju intervenciju, odnosno podršku ili pomoć. Ovakav oblik omladinskog rada pruža individualno savjetovanje i osposobljavanje mladima izvan dosega. Također, kod ovakve vrste omladinskog rada ističe se fleksibilnost pristupa, te mogućnost rješavanja složenih problema s kojima se korisnik_ica susreće. Street youth work temelji se na principu povezivanja s mladim ljudima tamo gdje se nalaze i fizički i egzistencijalno, poštujući njihove potrebe, sklonosti i iskustva.

Terenski rad s mladima povezuje i različite skupine mladih i motivira ih na aktivnije uključivanje u život zajednice te omogućuje informiranje o uslugama koje ta zajednica nudi. Terenski omladinski rad općenito se predstavlja kao metoda razvoja odnosa povjerenja i angažmana s mladima u riziku ili mladima izvan dosega, često, ali ne nužno, s namjerom povezivanja i poticanja korištenja usluga koje su im potrebne, odnosno korištenja prilika za osobni razvoj i usavršavanje, prilagodbu i razvijanje osjećaja pripadnosti. Iako postoje brojne definicije, njihova zajednička točka je da se za terenskim praksama omladinskog rada ‘poseže’ kako bi dosegli (mlade osobe), ponudili usluge, angažirali ili doveli / vratili pojedince ili grupe koji_e su ostali_e bez skrbi u kontakt s društvenom podrškom i uključili ih ponovo u aktivnosti zajednice. Kao takav, terenski rad smatra se važnim elementom u ostvarivanju prava iz sustava socijalne skrbi, pružanju prilike za iskazivanje svog mišljenja, pristup informacijama, pobuđivanju interesa za napredovanjem i samorazvojem kroz jamčenje pristupa tim uslugama i savjetovanje.

U recentnim istraživanjima pokazalo se kako street youth work postaje sve popularniji, te rezultira većom osviještenošću i zanimanjem mladih za neformalne edukacije ili Erasmus + aktivnosti koje im se nude.

U sklopu našeg projekta „Savladaj prepreke: osnaži se i ostvari na tržištu rada“ oformili smo mobilni tim  s ciljem dosega i izdvojenog rada s mladima, te ove vrste omladinskog rada provodimo na način da uspostavljamo kontakt s njima na mjestima gdje se okupljaju, što su na širem novogradiškom području obično parkovi, kafići i javni prostori oko društvenih domova i slično. Nakon uspostavljanja odnosa povjerenja kroz ovakav rad trudimo se informirati mlade o prilikama koje im se nude, savjetovati ih i potaknuti na uključivanje u aktivnosti koje provodimo s jedne strane, dok s druge strane ispitujemo njihove potrebe kako bismo ih mogli usmjeriti u ostvarivanju njihovih ciljeva.

Obzirom da mlade osobe dosta vremena provode online koristeći različite aplikacije, ono što može olakšati prvi pristup njima kroz terenski omladinski rad jest praćenje društvenih mreža i aplikacija koje oni koriste sa svrhom usvajanja i korištenja slenga mladih, te korištenje humora kao načina razbijanja barijere. Neke osobine koje bi omladinski radnik koji se bavi terenskim radom trebao imati uključuju angažiranost, prisutnost i perceptivnost, otvoreno / aktivno slušanje, odgovaranje na potrebe, otvoren i prijateljski govor tijela.

U današnjem modernom svijetu postoje skrivene skupine mladih koje su drugim, često formalnim, službama i sustavima izvan dosega, gdje terenski i omladinski radnici mogu postići značajno bolje rezultate i gdje njihov angažman može poboljšati tim mladima pristup uslugama i zadovoljavanje njihovih potreba. Street youth workeri mogu pomoći i pružiti podršku mladima, asistirati im u komunikaciji s institucijama, savjetovati ih i educirati kako da na jednostavan i njima prihvatljiv način najbolje iskoriste svoje potencijale. Aktivnosti terenskog rada potrebno je planirati ovisno o specifičnostima pojedine lokalne zajednice, kako fizičkim tako i vrijednosnim, te problemima i potrebama s kojima se mladi u tim zajednicama suočavaju. Također, pri osmišljavanju ovakvih aktivnosti treba uzeti u obzir specifičnosti ciljane skupine mladih ljudi i biti otvoren i spreman na brzu prilagodbu pojedinoj skupini, odnosno situaciji.

Autorica: Valentina Stojaković