Udruga Studio B

Udruga za promicanje aktivnog sudjelovanja “Studio B” je korisnica institucionalne podrške Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva za stabilizaciju i/ili razvoj udruge.

studio b logo

 

U današnjem dinamičnom poslovnom okruženju, sve više pojedinaca razmatra opciju samozapošljavanja kao put ka ličnom i profesionalnom ispunjenju. Samozapošljavanje donosi izazove, ali i brojne prednosti, a državne potpore mogu biti ključne u olakšavanju početnih koraka prema vlastitom poduzetništvu.

 

Ključni koraci prema samozapošljavanju:

 • Identificirajte vlastite vještine, iskustvo i interese: razmotrite svoje vještine i iskustvo kako biste identificirali područje u kojem želite raditi. Definirajte posao ili uslugu koju biste željeli pružati.
 • Istražite tržište: istražite potražnju za proizvodima ili uslugama koje namjeravate ponuditi. Razumijevanje tržišta ključno je za prilagodbu vaše ponude prema specifičnim potrebama ciljane skupine.
 • Razvijte poslovnu ideju: na temelju analize vještina i tržišnih potreba, razvijte konkretan koncept poslovne ideje. Definirajte proizvod ili uslugu, odredite ciljanu publiku te istaknite konkurentske prednosti.
 • Sastavite poslovni plan: sastavite poslovni plan koji obuhvaća vašu poslovnu ideju, postavljene ciljeve, strategiju marketinga, financijske projekcije te plan za upravljanje. Poslovni plan služi kao smjernica i pomoć u procesu donošenja odluka.
 • Istražite pravne zahtjeve: istražite pravne i zakonodavne zahtjeve vezane uz samozapošljavanje u vašem području. Provedite registraciju poslovanja, riješite pitanja vezana uz poreze i osiguranje te se pobrinite da ispunjavate sve zakonske obveze.
 • Razradite plan financiranja: razradite plan financiranja koji obuhvaća procjenu početnih troškova, postavljanje plana prihoda i rashoda te strategije za učinkovito upravljanje financijama.
 • Formulirajte marketinški plan: formulirajte marketinški plan s ciljem privlačenja klijenata. Iskoristite društvene medije, web stranicu i druge relevantne kanale kako biste promovirali svoj posao.
 • Razvijajte vještine upravljanja vremenom: razvijajte vještine upravljanja vremenom i organizacije kako biste postigli efikasnost u vođenju posla, posebno kada radite samostalno.
 • Budite spremni na prilagodbe i učenje: budite spremni prilagoditi se promjenama i učiti iz iskustva. Poslovno okruženje je dinamično, a sposobnost prilagodbe ključna je za dugoročni uspjeh.

 

 

Državne potpore za samozapošljavanje u Hrvatskoj:

U Republici Hrvatskoj, Hrvatski zavod za zapošljavanje (HZZ) pruža podršku za samozapošljavanje nezaposlenim osobama radi pokrivanja troškova osnivanja i početka poslovanja. Potpora se odobrava za različite organizacijske oblike, uključujući obrt, trgovačko društvo, samostalnu djelatnost i ustanovu, te traje 24 mjeseca.

 

Tko se može prijaviti za potporu?

 • Nezaposlene osobe prijavljene u evidenciji HZZ-a.

Potpora se može dodijeliti za registraciju i početak poslovanja u različitim sektorima, s iznosima potpore prilagođenim vrsti djelatnosti.

Kako se prijaviti?

 • Podnositelj zahtjeva mora izraditi poslovni plan koji pokazuje održivost poslovne ideje.
 • Potrebna dokumentacija uključuje poslovni plan s troškovnikom, potvrdu o blokadi računa i potvrdu o obvezama prema Poreznoj upravi.

Iznosi potpore se dodjeljuju u 3 skupine:

Skupina 1 – do 20.000,00 EUR (prerađivačka industrija, građevinarstvo)

Skupina 2 – do 15.000,00 EUR (prerađivačka industrija, informacije i komunikacije)

Skupina 3– do 10.000,00 EUR (različite djelatnosti, uključujući trgovinu, prijevoz, obrazovanje)

Ove potpore igraju ključnu ulogu u podršci pojedincima koji žele započeti vlastiti posao, potičući razvoj malih poduzetničkih inicijativa i doprinoseći općem ekonomskom rastu zemlje. Zahtjev se predaje putem online aplikacije na web adresi www.mjere.hr.

 

U zaključku, samozapošljavanje može biti izazovno, ali s pravim planom i podrškom, može dovesti do uspješne poduzetničke priče. U Republici Hrvatskoj, potpore za samozapošljavanje igraju ključnu ulogu u podršci pojedincima koji žele započeti vlastiti posao. Ovi programi poticanja poduzetništva pružaju financijsku podršku, savjetovanje i različite olakšice kako bi potaknuli razvoj malih poduzetničkih inicijativa, stvaranje novih radnih mjesta te doprinijeli općem ekonomskom rastu zemlje.

U sklopu projekta “RU:TOPIA – zajednica po mjeri mladih II” aktivnosti “Informativke” u Društvenom centru Bodovaljci smo vam na raspolaganju svakog ponedjeljka od 14:30 do 16:00 kako bismo vam pružili pomoć i podršku vezanu za samozapošljavanje i zapošljavanje.Vaš uspjeh je naš prioritet, stoga dođite i informirajte se kako bismo zajedno gradili bolju budućnost.