Udruga Studio B

Udruga Studio B je u studenom provela istraživanje o stavovima učenika_ica Osnovne škole „Vladimir Nazor“ Adžamovci o važnosti Građanskog odgoja i obrazovanja te temama koje bi učenici_ice voljeli obrađivati u sklopu GOO-a. U istraživanju je sudjelovalo 19 učenika 8. razreda. Navedeno istraživanje je provedeno kao rezultat „COMPASS – treninga za obrazovanje za ljudska prava“, koji je razvijen u suradnji Mreže mladih Hrvatske, udruge Carpe Diem i Vijeća Europe. Trening je bio namijenjen osobama koje aktivno rade s mladima, a djeluju ili će djelovati u području zaštite ljudskih prava te osobama koje se zalažu za obrazovanje za ljudska prava.

Iz istraživanja je vidljivo da su učenici_ice upoznate s navedenom temom te podjednako smatraju da bi GOO trebalo biti poseban predmet odnosno da bi se trebao učiti kroz druge predmete. Isto tako, vidljivo je da učenici radije biraju teme unutar domene Ljudskih prava, a nakon toga slijede domene Društvene zajednice i Demokracija. Učenike_ice zanimaju teme koje se odnose na njihova prava, načine donošenja odluka, ali i prava životinja. Zabrinjavajući podatak je da učenici_ice slabije biraju teme koje se odnose na političke stranke te korupciju. Razlog tome može biti u nedovoljnom poznavanju navedenih tema.

Udruga Studio B se i ovim putem zahvaljuje sudionicima_cama na izdvojenom vremenu i popunjavanju upitnika.

Ovdje možete pogledati brošuru s rezultatima istraživanja.