Udruga Studio B

Udruga za promicanje aktivnog sudjelovanja “Studio B” je korisnica institucionalne podrške Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva za stabilizaciju i/ili razvoj udruge.

studio b logo

Udruga za promicanje aktivnog sudjelovanja „Studio B“ provodi svoju prvu projektnu inicijativu „Probij zid šutnje“. Inicijativa je podržana od strane Solidarna – zaklada za ljudska prava i solidarnost, kroz natječaj Drugotna na sav glas.
Ovom inicijativom želimo adresirati problem rodno uvjetovanog nasilja; specifično nasilja nad ženama u partnerskim/bračnim odnosima (obiteljsko nasilje).

Na području naše lokalne zajednice (Nova Gradiška i okolne općine) dosad nijedna inicijativa, niti projekt ove vrste nije provedena, iako problem nasilja nad ženama postoji, te su duboko ukorijenjeni stavovi o nasilju u obitelji/partnerskim odnosima kao nečem „privatnom“, što se mora riješavati unutar obitelji. Također, žene su često nesvjesne svih oblika nasilja, te prepoznaju samo fizičko nasilje kao oblik zlostavljanja.

Glavni cilj ove inicijative jest podizanje svijesti javnosti o neprihvatljivosti svih oblika nasilja nad ženama i djevojkama uključujući obiteljsko nasilje. Želimo postići pozitivnu društvenu promjenu unutar lokalne zajednice usmjerenu mijenjanju i/ili revidiranju stavova pojedinaca o nasilju kao nečemu „privatnom“, odnosno unijeti tabuiziranu temu nasilja nad ženama u javni diskurs unutar zajednice.

Inicijativa se sastoji od nekoliko aktivnosti, od kojih je prva ulična akcija koju ćemo provesti u srijedu, 8. ožujka, na Međunarodni dan žena. Od 11 h ujutro dijelit ćemo letke s ciljem razbijanja uobičajenih mitova i predrasuda o nasilju nad ženama, te karanfile kako bismo primjereno obilježili ovaj važan dan u svjetskoj povijesti. Također, postavit ćemo plakate koji će sadržavati uvećane screenshot-ove negativnih komentara postavljanih na objave članaka koji adresiraju nasilje nad ženama, a koji se mogu pronaći na internetskim člancima o ubojstvima / silovanjima žena i drugim člancima koji se bave ovom temom.

U drugom dijelu provedbe inicijative održat ćemo okrugli stol na kojem ćemo predstaviti rezultate istraživanja o nasilju nad ženama u Brodsko – posavskoj županiji, te radionicu namijenjenu svim zainteresiranim sudionicama unutar lokalne zajednice. Cilj radionice jest upoznati korisnice inicijative s oblicima nasilja nad ženama, te povezanosti rodnih uloga s doživljenim nasiljem.

Vjerujemo kako će provođenje ove inicijative rezultirati većom angažiranošću pripadnika lokalne zajednice, naročito onih iz civilnog i javnog sektora, za bavljenje ovim problemom. Smatramo kako ćemo probijanjem zida šutnje koji postoji u našoj zajednici oko problema nasilja nad ženama ( koja je kao i sve male zajednice podložna postojanju predrasuda, perpetuiranju negativnih stavova ka ženama, te većem utjecaju crkvenih krugova) postići veći stupanj osviještenosti o važnosti rodne ravnopravnosti u svim sferama, te usvanjanje stava o neprihvatljivosti nasilja nad ženama u bilo kojem obliku, među cjelokupnom lokalnom zajednicom, a naročito među ženama koje pripadaju ranjivim skupinama (mlade djevojke; žene iz ruralnih sredina).

Pozivamo vas sve da nam se pridružite u obilježavanju Međunarodnog dana žena. Čekamo vas na Korzu, ispred Turističke zajednice GNG, gdje ćemo zajedničkim snagama svim konzervativcima koji žele uskraćivati i smanjivati stečena ženska prava i slobode poručiti – No pasarán!