Udruga Studio B

Udruga za promicanje aktivnog sudjelovanja „Studio B“ od početka 2023. godine provodi projekt pod nazivom „Digitalna transformacija inkluzivnog Youth Work-a“, u partnerstvu s organizacijama Youth Power iz Austrije, Njemačke i Švedske. Projekt je odobren od strane Agencije za mobilnost i programe EU, u sklopu Ključne akcije 2 Suradnička partnerstva, unutar Erasmus+ programa. Isti će trajati do 31.12.2024. godine. Ukupna vrijednost projekta je 250.000,00 €.

U subotu smo održali još jedan u nizu #WorkInProgress treninga čija je svrha testiranje novorazvijenih, inovativnih i inkluzivnih programa osmišljenih kroz aktivnosti lokalnih i međunarodnog bootcampa u sklopu projekta #DigitalnaTransformacijaInkluzivnogYouthWorka.

U procesu razvoja programa Inkluzije je uz naše youth workerice bilo uključeno i 5 volontera_ki koji su aktivno sudjelovali u izradi i pripremi materijala potrebnih za provođenje programa. Jedna od volonterki nam je izradila 20 crteža potrebnih za provođenje programa dok su ostali volonteri putem digitalnih alata birali fotografije koje će biti korištene kao prateći materijali potrebni za provedbu novorazvijenih, inovativnih i inkluzivnih metoda rada s mladima, te time uspješno pomogli u kreiranju samog programa.

Cilj ovog treninga bio je iskoristiti digitalne alate za kreativno izražavanje i refleksije o osobnim pričama isključenosti, istražiti vrijednosti sudionika, potaknuti aktivno slušanje i empatiju te stvoriti okruženje u kojem svi mogu izraziti svoje mišljenje i osjećaje. Metode unutar programa osmišljene su po prinicipima univerzalnog dizajna za učenje koje je dostupno svim sudionicima_icama, bez obzira na njihove sposobnosti ili potrebe, te socijalno-emocionalnog učenje koje je skup vještina koje mladim ljudima pomažu razumjeti i upravljati svojim emocijama, graditi odnose i donositi odgovorne odluke. Na treningu je sudjelovalo 15 mladih koji su kroz stvaranje poticajnog okruženja za dijalog, osvijestili važnost izražavanja vlastitih mišljenja i osjećaja te razumjeli važnost inkluzije u zajednici. Uspostavljena je pozitivna i otvorena atmosfera, sudionici su putem fotografija izrazili niz emocija i vrijednosti što je dovelo do dublje povezanosti među sudionicima i jačanja osjećaja jedinstva unutar grupe.

Sudionici su istaknuli kako im je korištenje fotografija kao alata jako zanimljivo i stvoreno je kreativno okruženje u kojem su mogli eksperimentirati s različitim digitalnim medijima kako bi komunicirali svoje priče o isključenosti. Na osnovu njihovih povratnih informacija ćemo unijeti završne izmjene programa koji će biti dostupan putem platforme „Virtualni inkluzivni Centar“ koja se također razvija u sklopu projekta te dostupni za besplatno preuzimanje organizacijama koje rade s mladima širom Europe.

Slijedi nam provođenje jednog online treninga, i to programa „Mladi u virtualnom okruženju“, kojeg je razvila Youth power Njemačka, obzirom da je s partnerima na međunarodnom bootcampu dogovoreno kako će svaka organizacija jedan od programa testirati provođenjem online treninga, kako bismo provjeri funkcionalnosti i izvedivost programa u virtualnom okruženju.