Udruga za promicanje aktivnog sudjelovanja „Studio B“ od početka 2023. godine provodi projekt pod nazivom „Digitalna transformacija inkluzivnog Youth Work-a“, u partnerstvu s organizacijama Youth Power iz Austrije, Njemačke i Švedske. Projekt je odobren od strane Agencije za mobilnost i programe EU, u sklopu Ključne akcije 2 Suradnička partnerstva, unutar Erasmus+ programa. Isti će trajati do 31.12.2024. godine. Ukupna vrijednost projekta je 250.000,00 €.
Nakon provedenog Međunarodnog inovativnog bootcampa za youth workere tijekom kojeg smo testirali 5 različitih programa: program „Poticanje Inkluzije kroz inovativne metode neformalnog obrazovanja“, koji je razvila Udruga Studio B, dva programa, jedan na temu održivosti, a drugi na temu digitalizacije, koje je razvila Youth Power Švedska, program „Upravljanje stresom“, kojeg je razvila Youth power Austrija, te „Mladi u virtualnom okruženju“, kojeg je razvila Youth power Njemačka, napravljene su poboljšane verzije programa sukladno povratnim informacijama partnera, programe smo standardizirali i unaprijedili.
Potom je uslijedio prijevod programa na hrvatski jezik te smo ovaj tjedan započeli s Work in progress treningom za mlade na lokalnoj razini čija je svrha testiranje i finalna evaluacija novorazvijenih, inovativnih i inkluzivnih programa. Kroz ovaj testni trening želimo dobiti povratne informacije i u skladu s njima dodatno unaprijedili naše programe i tako ih što više približili mladima.
Prvi u nizu work in progress treninga kojeg smo testirali u radu s mladima je bilo “Upravljanje stresom“ kojeg je razvila Youth power Austrija. Program nudi alate i tehnike za upravljanje stresom i mentalnim zdravljem. Cilj ovog treninga je bio povećati svijest mladih o stresu s kojim se susreću svakodnevno i kako se nositi s njime.
Na treningu je sudjelovalo 10 mladih koji su stekli praktične vještine i strategije za oblikovanje negativnih misli u pozitivne. Upoznali smo mlade s pojmovima emocionalne inteligencije, emocionalne regulacije, te kako prepoznati rane znakove stresa. Također, osvijestili smo važnost pozitivnog mindset-a, unutarnjeg kompasa, vlastitih vrijednosti i uvjerenja te kako promjene u načinu razmišljanja mogu ojačati otpornost i dovesti do zdravijih odgovora na stresne situacije. Mladi su se upoznali s pojmom mindfulnessa te produbili svoje znanje o asertivnoj komunikaciji. Kroz trening smo koristili različite digitalne alate, te je sve aktivnosti koje smo proveli moguće prilagoditi i za korištenje u digitalnom okruženju.
Od mladih smo zatražili povratne informacije o samom programu kako bismo mogli unijeti izmjene i dodatno unaprijediti program. Nakon provedenih testnih treninga te dodatnih poboljšanja sukladno povratnim informacijama mladih finalni programi će biti objavljeni na platformi „Virtualni inkluzivni Centar“ koja se također razvija u sklopu ovog projekta i dostupni za besplatno preuzimanje organizacijama koje rade s mladima širom Europe.